Thursday, November 17, 2011

This is how we do it: sandwiches

Who doesn't love a sandwich? Rylan eats at least 2 peanut butter and jelly sandwiches a day. No joke! He has always loved a PBJ for breakfast, and looking back I suspect it was because of his dairy issues that he refused to eat cereal and milk. As a result of our sandwich addictions (because Les and I are equally addicted) we go through 4+ loaves of bread a week. Enter a gluten intolerance and $6.49 (tiny) loaves of bread....

This is how we do it- rice cakes (yes, zero nutritional value, I realize!!) for $1.50/dozen with peanut butter and jelly on top. Also yummy- peanut butter and banana or peanut butter and apples.

Ta-da!! :) Much easier on the wallet, and super yummy!

And clearly he isn't complaining....

And this, my friends, is how we do it.


  1. Lucas and Isaac think those sandwiches look so cool that we're planning to have them at the Elephant Party next week!

  2. Awesome! Looking forward to eating rice cakes like elephants! :)